disneysnewgroove:

Disney movies in order of historical setting

(Excludes most of the package films. Some films, eg The Lion King, are impossible to pin down exactly and some, like Aladdin and Treasure Planet, are anachronistic, so these are estimations. A few have been split into 2 if there is more than one time period in the movie, and sequels have been put together.)

(via tokillamockingboy)



america-wakiewakie:

Heartbreaking photos show the first day back to school in Gaza. Many students did not return.

(Photo Credit: Shehab News Agency)

(via nekromosh)


(via nekromosh)



do-he-got-the-aobooty-he-do:

sharingneedles:

I MADE A DIAGRAM OF ME

I showed this to my fucking therapist because it was the only way to describe how I’m fucking feeling

do-he-got-the-aobooty-he-do:

sharingneedles:

I MADE A DIAGRAM OF ME

I showed this to my fucking therapist because it was the only way to describe how I’m fucking feeling

(via mybonykneesareweak)


the-gingerdancer:

papayadog:

scandalous

 i will reblog this as many times as it takes me to stop finding this funny

(via mybonykneesareweak)


literallysame:

nohighs:

YOU REALLY THINK A FUCKIN PANCAKE IS GONNA FIX THIS HEATHER

I’ve reblogged this with like 3 different added captions and they all get me every time

literallysame:

nohighs:

YOU REALLY THINK A FUCKIN PANCAKE IS GONNA FIX THIS HEATHER

I’ve reblogged this with like 3 different added captions and they all get me every time

(via kingofanti-social)


thedorianmode:

atomicvikings:

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 
do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?
stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

Produce is hella expensive compared to cheap ass cans of ravioli and soup.  

oh my god you need to shop at a different store, that is way too expensive do you not price things

thedorianmode:

atomicvikings:

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 

do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?

stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

Produce is hella expensive compared to cheap ass cans of ravioli and soup.  

oh my god you need to shop at a different store, that is way too expensive do you not price things

(via mybonykneesareweak)


I’ll just masturbate.
me when nothing goes right (via derikisu)

(via mybonykneesareweak)


motherfuckingdragonsyo:

I made an old lady blush today at work because she ordered two senior coffees and I said “SENIOR ? I’m sorry miss, i’m going to have to ask to see some ID.” and she covered her mouth and went “Oh dear me” and couldn’t stop smiling

(via mybonykneesareweak)


dauntlesshadowhunterravenclaw:

TACO NEEDS TO KEEP HIS LITTLE MOUTH SHUT 

(via mybonykneesareweak)



lumos5001:

skyfallat221b:

pincho32:

lizthefangirl:

but when you hear a line in a movie/tv show dIREctLY frOM tHE bOOk

image

When the way they say the line is completely wrong

image

and the HP fandom never forgave and it never forgot

(via mybonykneesareweak)